Brunclík Pavel

Brunclík Pavel

O autorovi

4. června 2002

Vážený návštěvníku naší galerie,

vítej na nové výstavě. Vítej na první virtuální internetové výstavě fotografií pana Pavla Brunclíka. Výstavní soubor se jmenuje stejně jako dlouhodobý komplexní projekt jmenovaného autora - Země.

"Těžko je na vodu plynoucí psáti,
písmena začnou tancovat,
marnější psát na duši muže,
jenž nechce tě milovat."

Tolik čínský básník před mnoha sty lety. Voda v mnoha jejích podobách. Stále měnící tvar, přelévající se z pramenů do potoků, sílící do řek, spojující se do obrovských řečišť, proudy valící se do moře. Země, matka nás všech. Dárce veškeré potravy. Slunce jako nositel tepla, Hory, nádherné a tajemné, zahalené do mlhy. Hory lákající, hory kruté. Strom. Solitér v krajině, zamlžený les, lišejníky obrostlý prales. Objekty současného fotografického soustředění pana Brunclíka.

Osnovou projektu fotografa, pana Pavla Brunclíka je tedy Země. V desítkách podob, které je možné na mnoha místech zeměkoule spatřit. Země v podobě, jak byla stvořena, v pohledech které jsou zcela oproštěny od zásahů člověka. Na snímcích tohoto autora nejsou stavby, města, stavební památky. Na fotografiích nenaleznete silnici a dopravní prostředky. Fotografie, mnohdy se blížící k malířskému pojetí vnímání okolního světa, nezobrazují ani člověka. Ve výčtu, co na mnoha fotografiích není, či vlastně je, je třeba uvést absenci měřítka. Mnohdy není patrné, zda-li písečný přesyp je ve skutečnosti výsledek doteků stále se vlnícího moře na písečném břehu v rozměrech centimetrů nebo navátá písečná duna o velikosti několika desítek nebo stovek metrů. Obdobné pocity mohou vyvolat fotografie hor bizardních tvarů.

Projekt rozhodně nepatří k jednoduchým, natož běžným. Autor během několika let navštívil desítky zemí takřka na všech místech zeměkoule. Nachodil tisíce kilometrů, zhotovil těžko spočitatelné množství snímků. A pak třídil a vybíral. Není vyloučeno, že výběr několika desítek snímků z takto vzniklého archivu pro něj bylo těžším úkolem než vlastní pořízení souboru mnoha tisíců diapozitivů.

Na fotografický vrchol pana Brunclíka dosazuje i jeho cit pro volbu atmosférických podmínek. Jenom málo snímků je fotografováno za plného slunečního světla, které je obvyklé pro tvůrce pohlednic a cestopisných příruček. Pan Pavel Brunclík naopak o krajině přemýšlí, snaží se ji pochopit, poté vyčkává na nejvhodnější okamžik, kterým může být ranní probuzení slunce, podvečerní barevná nálada, déšť nebo mlha valící se údolím.

Autorovi se na rozdíl od postřehu čínského básníka daří natrvalo zachycovat tvář země. Nádhernou a syrovou zároveň. Její dnešní tvář, která již zítra nebo pozítří díky civilizaci nemusí existovat. Nemusí existovat díky chování vyspělé společnosti, jak ne vždy rozumné aktivity člověka nazýváme.

Fotografie právě vystavované v galerii WORLD WEBPHOTO GALLERY se staly součástí stejnojmenné knihy pana Brunclíka - Země. Její uvedení na trh znamenalo pro mnohé ctitele krajinářské fotografie opravdový svátek. Věřím, že i tato virtuální návštěva internetové výstavy fotografií pana Pavla Brunclíka bude pro Vás příjemným požitkem.

Jiří Heller
ředitel WORLD WEBPHOTO GALLERY

Životopis

NAROZEN
27.10.1950

STUDIA
1974 absolvoval matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze
1974 - 1980 vystudoval režii a scénáristiku na katedře dokumentární tvorby FAMU

ZAMĚŘENÍ
od r. 1981 pracuje jako samostatný fotograf
V letech 1985 - 1992 působil převážně v zahraničí (Rakousko, Itálie) a věnoval se především reklamě. V tomto období vytvořil obrazovou část několika audiovizuálních programů (Palác v Kielcach - Polsko 1985, Muzeum H. Sienkiewicze - Polsko 1988, Varšavský zámek - Polsko 1988, Stroje pro 20. století - Rakousko, ČSR a další).

SAMOSTATNÉ VÝSTAVY
1984 - České Budějovice
1985 - Znojmo, Sokolov
1988 - Praha
1995 - Praha - Cizí ženy
1999 - Praha - Návraty k podstatě
1999 - Litva - Návraty k podstatě
2000 - Praha - Země
2001 - Paříž - Země
2002 - Praha - Kde je Madagaskar
2002 - Hamburg - Krajina vody

ÚČAST NA KOLEKTIVNÍCH VÝSTAVÁCH
Polsko, Rakousko, Francie, Německo, Itálie

MONOGRAFIE
Cizí ženy - 1995 (Mladá fronta, Praha)
Ex pose Verlag - Berlín
Země - 2000 (Triada, Praha)

Brunclík Pavel

Brunclík Pavel

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner