Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Pavla Vrbová a Jan Jirkovský vystavují Mozaiku města

05. 05. 2008

Úvodní slovo k výstavě.

František Dostál

 

Vážené dámy, pánové a všichni příznivci kreslení světlem!

Sešli jsme se na expozici fotografií dvou členů Prvního českého klubu fotografů amatérů sídlícího po dlouhá léta také v pražské uličce Nekázanka, která vznikla již ve 14. století za panování Karla VI., tedy před více jak 600 lety, zatímco klub bude příští rok slavit teprve 120 let od svého vzniku a název zmíněné ulice se tak dostal do jména klubu jaksi navíc. Nakonec celých 120 let nedají dohromady ani zde vystavující Pavla Vrbová a Jan Jirkovský… Ti se také navíc proměnili v jakési předskokany blížících se klubových oslav…

Foto: © Pavla Vrbová - Cesta domů

Název současné výstavy Mozaika města jen velice přibližně postihuje amatérské snažení obou autorů, nicméně každý z nich po svém touží vidět, zamýšlet a dopídit se, ale také vycítit cosi navíc z místa svého žití. Popravdě řečeno, každý z nás má někde svůj oblíbený kout, který si úzkostlivě chrání. A pak také ucelený pohled na fotografovo dílo, je dobré v tiché pokoře ponechat si na dobu příští. Čas plyne mnohem rychleji, než si člověk vůbec uvědomuje. Objevování proměn města v zrychlujícím se stylu žití nutí myslící fotografy k trpělivé činnosti. Ta také nebývá odměňována vděkem, to možná až někdy později.

Foto: © Pavla Vrbová - Tichá společnice

Není důležité v jakém věku člověk podlehne kreslení světlem, které čím dál víc ovlivňuje technika, přesto ale fotografie neustále dokáže člověku objevovat neskutečné světy a působí na jeho vizuální představy. Není rovněž na místě despekt k počínání dvou fotografů z Nekázanky uprostřed města, okolo kterých proudí další davy lidí používající rovněž všelijaké fotografické krabičky. Zajisté, fotoklub Nekázanka přišel už dávno o svoji “Síň dobré fotografie”, ale dnes dva vystavující členové, nazveme je prvními předskokany připravovaných tří výstav k blížícímu se 120. výročí založení klubu dokládají, že když existuje vůle učinit pro fotografii cosi navíc, a ne jen pro tu vlastní, může se dostavit i úspěch a následná radost.

Foto: © Pavla Vrbová - Titanic

K autorské vyhraněnosti nebývá jednoduchá cesta, ale je rozhodně správné na ni vyrazit. Tohle pravidlo platí a platívalo vždycky. Zajisté, všechna zákoutí města a ulic, zvláště těch současných, jsou neskutečným zdrojem příběhů a fotografovi nabízejí někdy až neuvěřitelná setkání a podivuhodné absurdity. Osobně přísluším k těm, kteří Pavle Vrbové a Janu Jirkovskému přejí na jejich cestě další objevy a neskutečné střety v přepestré mozaice města. Fotografie totiž v sobě pořád skrývá moc a sílu nahradit stovky užvaněných a psaných slov.

Foto: © Jan Jirkovský


Zakladatel čvrtletníku Fotografie v roce 1957 fotograf Václav Jírů se kdysi při zahajování výstavních expozic sám nazval “otvíračem výstav” a mnohé autory v nadsázce zařazoval do své “stáje”. Poslední dobou cítím, že se proměňuji rovněž v jakéhosi “otvírače”, ale jsem tím potěšen, protože bývám mezi těmi, co se ve fotografii dokonce ještě nezištně pohybují. Abych nemluvil pouze já, nyní po zahájení výstavy v této místnosti rozmlouvejme společně a můžeme si vypít i nějakou tu sklínku….

Foto: © Jan Jirkovský

Děkuji za důvěru a případné zápisy a hodnocení výstavy raději nevtělujte do knihy, do které zdejší strávníci zapisují své názory na chutnost pokrmů. Už se tak jednou přihodilo…

František Dostál
17. 4. 2008

 

Pavla Vrbová zároveň vystavuje se šesti dalšími fotografy od 5. 5. 2008 do 30. 6. 2008 v Ekocentru KAVYL ve Svatém Janu pod Skalou - "Objevili jsme Ameriku". Dalšími vystavujícími jsou Irena Bucharová, Alena Šustrová, Jiří Brůžek, Jiří Heller, Libor Sakmary a Dušan Staněk.

 

Jiří Heller 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner