Košťál Ctibor

Košťál Ctibor

O autorovi

Ing. Ctibor Košťál (19.9.1956 v Broumově)

Ctibor Košťál nepochází z Krkonoš, jak by se mohlo mnohdy dle jeho fotografií zdát, ale z Police n. Metují, kde žil až do roku 1983. Po krátkém pobytu ve Vrchlabí bydlí ale již od roku 1985 trvale v Trutnově.
Absolvované středoškolské (SPŠ stavební v Náchodě 1977) i vysokoškolské studium (ČVUT Praha - stavební fakulta 1982), mu předurčilo dráhu stavebního projektanta.
Až do roku 1991 pracoval v projekčním středisku OSP Trutnov. Poté se rozhodl živit se tím, co ho skutečně baví a naplňuje uspokojením - fotografií. Tedy lákavá ale zrádná volná noha.
Do tajů techniky fotografie jej přibližně v polovině 60. let zasvětil jeho otec. Pochopit její výtvarné pojetí mu potom významnou měrou pomohl polický amatérský fotograf Oldřich Jenka senior. Etapu hledáni vlastního fotografického výrazu do značné míry ovlivnily především práce klasika české "horské" fotografie Viléma Heckela.
Ve fotografii je Ctibor Košťál autodidakt. Absolvoval Královéhradeckou fotografickou konzervatoř (1992 -1993). Také členství v různých fotoklubech (Police n. M., Strahovský vysokoškolský fotoklub Praha, Vrchlabí, Trutnov) pozitivně přispělo k formování jeho fotografického projevu. Především členství v několika trutnovských spolcích mu umožnilo (a stále umožňuje) kontakt s autory, jejichž význam dalece přerostl region - jako Havel, Holomíček, Vojíř a další, což je pro jeho tvorbu jistě velmi přínosné.
Doménou Ctibora Košťála je především horská krajina. Motivy nachází zejména v nejvyšším českém pohoří Krkonoších, ale stále častěji i na svých četných cestách do zemí Evropy, Asie i Afriky. Jsou-li jeho krkonošské fotografie někdy přirovnávány k pracem Jiřího Havla, je tak činěno neprávem. Příčinou je pravděpodobně zobrazování obdobných krkonošských lokalit. Svébytnost Košťálovy tvorby dokazují jeho fotografie ze zahraničí. Pro ně je vedle převažujících celkových záběrů charakteristické i zobrazení člověka nebo jeho výtvorů jako součásti krajiny.
Stejně jako většina autorů vzešlých ze širokého proudu české amatérské fotografie posledních desetiletí, prošel i Ctibor Košťál spektrem nejrůznějších fotografických soutěží, mapových okruhů a výstav. Na nich pak v průběhu let získal nejedno nejvyšší ocenění. Své práce představil i na mnoha výstavách v zahraničí. Důležitou roli při prezentaci fotografických výsledků ze zahraničních cest hrají Košťálovy cykly zajímavě koncipovaných besed, spojených s promítáním diapozitivů. Své práce dále uplatňuje při vydáváni kalendářů, pohlednic, firemních propagačních materiálů a katalogů i ve formě závěsné interiérové fotografie.
Pro práci používá středoformátový fotografický přístroje zn. Mamiya 645. Analogový Nikon na jaře roku 2004 vyměnil za digitální D70, což v mnohém značně rozšířilo jeho pole působnosti.

Jiří Zikmund - muzeum východních Čech v Hradci Králové

Životopis

Ing. Ctibor Košťál (19.9.1956 v Broumově)

Autorské výstavy (výběr):
Walbrzych (Polsko) 1987. Jablonné n. 0. 1989. Úpice 1990. Police n M. 1991. Trutnov 1995, 1996, 1998, 2000, Caen (Francie) 1995, Turnov 1996, Hradec Králové 1996, 1999. Moravská Třebová 2000, Žacléř 2001, Jesenice (Slovinsko) 2002, Swidnice (Polsko) 2005 atd.

Účast na kolektivních výstavách (výběr):
Pravidelné každoroční výstavy trutnovského výtvarného spolku 1991-2004. Výstava trutnovského fotoklubu „KDU“ 2001, Mezinárodní výstava ve Würzburgu 1992, 1996, 1998, 2002. Výstava Volného sdružení východočeských fotografů Izrael, Francie, Německo, Slovinsko, Salon východočeské fotografie v Hradci Králové a Pardubicích 2005 atd.

Zastoupení ve sbírkách :
Muzeum východních Čech v Hradci Králové, Galerie umělecké fotografie v Moravské Třebové, Galerie města Trutnova a nejrůznější soukromé sbírky doma i v zahraničí.

Život je příliš krátký na to, abychom prošvihli možnost živit se tím, co nás skutečně baví. Žiji proto, abych fotografoval, fotografuji, abych žil. CK

Košťál Ctibor

Košťál Ctibor

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEIVAROZA - Výrobky od Zrcadla

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR ArtMagazin.euNikonClub Česká republika - Filip Molčan

WELLNESS BOOK

Provozovatel galerie

Mediální partner