Karásek Oldřich

Karásek Oldřich

O autorovi

Vážený návštěvníku galerie,
galerie naší a Tvé. Ty jsi ona osoba, které již druhý rok každý měsíc nabízíme většinou k potěšení srdce takřka třicítku fotografií nejlepších českých autorů. Naším dnešním hostem je Oldřich Karásek.

Fotograf, jehož kameru okouzlovaly na začátku jeho kariéry největší hvězdy světových pódií. Vyhledával je, nacházel a fotografoval. Přiznám se, že tuto část jeho tvorby jsem dlouho neznal. Nevadilo mi to tehdy ani zpětně nyní.

V roce 1984 však vyšla jeho kniha Praha v proměnách světla. Velká obrazová publikace o Praze. Fotografické vyznání obdivu a lásky k městu, kde žil a tvořil. Kdybych použil slov "hrátky se světlem", snížil bych silný dojem, kterým na mne fotografie působily. Pod slovem hrátky rozumím něco ve smyslu nahodilosti. Oldřich Karásek ale byl připraven. Na základě předpovědi počasí, práce s mapou a buzolou, studiem míst vhodných k pořízení snímku předcházel zmiňovanou náhodnost. Mnohdy při nečekaně fotogenické oblačnosti doháněl svým automobilem neustále plynoucí čas v touze dosáhnout nejvhodnější stanoviště, autem honil i duhu. Dohonil.

Doba se změnila, zahnívající socialismus byl nahrazen svobodou s počínajícím kapitalismem. Oldřich Karásek se srdcem volného fotografa pracuje intenzivně dále. Cestuje po celém světě. Jeho fotografie mohou pro jednoho znamenat exotiku zemí, které průměrně se dovolenkující jedinec ve svém životě nenavštíví. Druhý nachází na jeho snímcích člověka. Člověka, který stejně v Evropě, Asii i Americe hledá svoji obživu, své štěstí. Oldřich Karásek oboje nachází ve fotografii. Je-li výsledek kvalitní, posuď, prosím, sám, milý diváku.

Na závěr úvodu dnešní výstavy bych rád poděkoval za Vaše dopisy, postřehy a nápady. Já i fotografové, kterým jsou určeny, je čteme a těšíme se z nich. Nezřídka jsou i zdrojem síly a inspirace pro další činnost galerie.

I dnes Vás vyzvu ke psaní. Takřka z poloviny již mám zaplněn výstavní plán na příští rok. S dalšími fotografy budu o jejich případné výstavě ve WorldWebphoto Gallery jednat. Prosím pošlete mi, pokud chcete, tipy na autory, kteří by podle Vás na wwg.cz neměli chybět.

Krásné babí léto Vám přeje

Jiří Heller
ředitel galerie

Životopis

SOUBOR CHYBÍ
Pravděpodobně je dostupná pouze anglická verze.

Karásek Oldřich

Karásek Oldřich

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner