Havel Jiří

Havel Jiří

O autorovi

SOUBOR CHYBÍ
Pravděpodobně je dostupná pouze anglická verze.

Životopis

(Narozen 1931 v Horní Branné u Jilemnice)
Již mnoho let jsem si přál provozovat fotografickou galerii. Důvod k tomuto přání byl velmi prostý. Přál jsem si mít možnost vystavovat fotografie nejlepších českých autorů, které se mi líbí. Mít možnost prezentovat fotografie autorů, které se líbí nejenom mně, ale desítkám lidem z mého okolí. Což desítkám nebo stovkám, ale tisícům diváků. Chcete důkaz, že nepřeháním počty lidí, jimž fotografie dalšího autora, který je dnes naším milým hostem, přinášejí radost? Podám Vám jej.

Pravděpodobně prvním fotografem, jehož jméno si pamatuji, kterého jsem obdivoval, jehož knihy jsem si po příchodu ze školy, nutno přesněji specifikovat po příchodu ze základní devítileté školy, listoval, byl Vilém Heckel. Horolezec, fotograf hor a přírody vůbec. A také fotograf lidí, které na svých velehorských cestách potkával. Moje řádky zde sice pokračují ve vzpomínkách na něj, leč, dovolím si nit přetrhnout a ponechat si již napsaný text pro některou z příštích výstav.

Po něm přišel na řadu další autor, jehož snímky jsem si oblíbíl. Jiří Havel. Krkonoše a Sněžka především, louka a les, rozkvetlá květina, potoky a jejich vodní víry s podzimním listím. Krutá zima i pestrobarevně rozkvetlé léto. Probouzející se jaro i nádherně sychravý a melancholický podzim. Postupně se předmětem jeho zájmu staly hory a příroda celé republiky. Minulý politický režim mu dovolil pouze pár cest za hranice naší republiky s cestovní kanceláří. Teprve v posledních letech měl možnost své středoformátové desítky let trénované fotografické vidění přenést do vzdálených zemí, opakovaně navštívil Afriku, USA, Kanadu. I zde vznikly fantastické fotografie - obrazy.

Fotografická vrstva pozitivního filmu nahrazuje tomuto autorovi malířské plátno. Jiří Havel rozhodně není fotograf - chodec, který mačká spoušť svého fotografického aparátu, aniž by se na své cestě přírodou a životem zastavil. Naopak. Snímky mnohdy dlouho připravuje, na místa se vrací v různých ročních dobách. Ze svého trutnovského bydliště sleduje vývoj počasí, v případě fantaskního seskupení mraků neprodleně vyráží do milovaných rodných Krkonoš. Do kopců je schopen šplhat v létě i v zimě ještě za noční tmy, aby na snímcích zachytil první paprsky rozbřeskujícího se dne.

Na začátku tohoto textu jsem hovořil o tisících lidech, kteří mají rádi jeho snímky. První vydání knihy Ostrovy v oblacích bylo vytištěné v nákladu 55 tisíc kusů. K tomuto číslu je třeba připočíst další desítky tisíců výtisků několika knih s názvy Krkonoše, S kamerou kolem světa za 59 let, Zelené katedrály a další. Fotograf připravuje každý rok několik třináctilistových kalendářů, jeho snímky jsou vydávány na mnoha pohlednicích.

Jiří Havel věnoval v roce 1999 bez nároku na honorář několik svých fotografií pro akci 1 + 999. Firma CD-FOTO BLER tehdy sestavila kolekci 50 fotografií čtyř současných českých autorů. Za podpory společnosti Fotoworld, výhradního distributora materiálů KODAK na českém trhu, byl tento soubor dvacetkrát zvětšen, adjustován do rámů Nielsen. Vzniklých jeden tisíc zvětšenin si převzalo dvacet zástupců nemocnic z celé České republiky. Myšlenka celé akce byla a je prostá. Pokud jednotlivý snímek udělá radost byť jen jednomu člověku každý den, výsledný součet jednoho tisíce úsměvů, jednoho tisíce pohlazení nemocného těla nebo lidské duše je více než dostatečnou odměnou pro autory i pro zúčastněné společnosti.

Můj oblíbený písničkář Jarek Nohavica kdysi kdesi prohlásil: " Mít dobrou písničku, napsat dobrou písničku, to je zázrak!". Dovolím si přenést tuto myšlenku na fotografii. U Jiřího Havla to platí jednoznačně. Jeho fotografie jsou zázrakem. Zázrakem, který si neschovává ve svém trezoru či srdci. Naopak jej nabízí co nejširšímu okruhu diváků. Dívejte se na jeho fotografie v naší galerii a suďte sami.

Jiří Havel se stává druhým vystavujícím autorem v galerii World Webphoto Gallery.

Havel Jiří

Havel Jiří

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner