Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

"Stěny, ploty, horizonty" Miloše Sedláčka v Galerii Písecká brána

26. 09. 2021

Autor Miloš Sedláček ke svému novému cyklu „Stěny, ploty, horizonty“:

 

„Horizont je místo, kde se rodí i uhasíná světlo, úsvit i soumrak. Horizont je limit našeho vidění, našeho poznání. Světlo nezná hranice. Poznání nemá rádo hranice. Vede nás za horizontem. Cesta je plná překážek, stěn a plotů, malých horizontů každého dne. Ploty a stěny zdoláváme, ale k horizontu nás to nepřiblíží. Každý náš krok horizont o krok posouvá. Horizont je limit. Absolutní limit. Hranice našeho prostoru a absolutna. Nulová linie, nulový bod. Žádný krok nás k horizontu nepřiblíží. Přesto se k němu neustále v čase blížíme, i kdybychom šli opačným směrem."

 

Foto: © Miloš Sedláček -

Foto: © Miloš Sedláček -


Výstavu Miloše Sedláčka mimo jiné uvedla doc. Helena Jarošová, která působí na Filozofické fakultě UK a na VŠUP v Praze, slovy:

„Miloš Sedláček chodí po světě jako sběratel vjemů, protože na něj věci a prostory každodenního prostředí působí. Znepokojují ho svými znaky, odkazy k něčemu známě i neznámě významnému.  Tyto vjemy, dojmy, poznatky, zkušenosti s vnějším hmotným i nehmotným světem našeho života ukládá do své paměti – i fotografického zásobníku vizuálních dat o zjevech a kvalitách našeho prostředí, pro něž v duchu  připravuje nový život, doslova jejich přepodstatnění.

 

Foto: © Miloš Sedláček -

Foto: © Miloš Sedláček -  

 

Toho tyto kvality dosahují v momentu, kdy se z pouhého statutu „in visu“ vůlí autora  artializují, a tehdy se stávají  obsahem konkrétního obrazu. Proto říkáme výslovně, fotografie Miloše Sedláčka jsou především umělecké obrazy.

 

Foto: © Miloš Sedláček -

Foto: © Miloš Sedláček -

 

Jejich uměleckost, neboli jím provedený proces artializace jeho zkušeností, vjemů a dojmů vyplynuvších z pronikavého obzírání než z pouhého vidění věcí, všechno kvality zachycené jeho aparátem, jsou nejdřív, spíše nahodile a neuspořádaně, v jeho vědomí. V něm se prolínají, seskupují a zase oddělují, tříbí a znovu se zjevují v jiné dimenzi, až do finální editace. Aby nebyly výsledkem jen nahodilých vjemů, vynucují si nějakou oporu, řekněme stabilnější strukturu obrazu. Ta se vytváří v podobě kompozice, určitě primárně vyplývá z řádu obrazu jako takového, vynoří se však i struktura jakési geneticky starší univerzální krajiny.“

 

 

Ze zahájení výstavy dne 15. září 2021

 

Miloš Sedláček -

Autor Miloš Sedláček.

 

Miloš Sedláček -

Jiří Stivín.

 

Miloš Sedláček -

Jiří Heller, Roman Sejkot, Miloš Sedláček.

 

Miloš Sedláček -

Jří Stivín.

 

Miloš Sedláček -

S Jaroslavem Kučerou.

 

Galerie Písecká brána

K Brusce 5

Praha 6 – Hradčany

www.piseckabrana.cz

Výstava se koná do 10. října 2021


Praha 25. září 2021

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner