Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

ROBERT BOGS - Fotografie - v Paláci Lucerna

02. 02. 2009

 

Palác Lucerna a Dáša Havlová zvou


na další z výstav cyklu Umění na papíře v kavárně Lucerna


Robert Bogs - Fotografie


Robert Bogs - Galerie WWG.CZ


Výstava bude instalována 2.2. a potrvá do 28.2. 2009.

Vernisáž se koná v úterý 3.2. 2009 v 18:00

v kavárně Lucerna (u vstupu do kina), pasáž Lucerna, Vodičkova 36, Praha 1.



První letošní fotografická výstava z cyklu Umění na papíře v galerii Kavárny Lucerna představuje pohled do zajímavé tvorby fotografa mladší generace Roberta Bogse (1972)

Bogsova tvorba je obtížně zařaditelná do spektra současných proudů fotografie, svou osobitostí se téměř programově každému „škatulkování“ vzpírá. Cesta k fotografii Roberta Bogse začala podobně jako u většiny fotografů – ve školním věku náhodným setkáním, darovaným jednoduchým fotoaparátem a prvními pokusy s ním, které ovšem nevedly k žádným výsledkům a první fotoaparát skončil odložen. Podobně skončil i další dárek. Teprve třetí pokus, třetí setkání – již trochu náročnější fotoaparát a první rady od dědečka, které vedly k nafotografování několika filmů. Podařilo se zvládnout základy fotografické techniky natolik, že na snímcích bylo dokonce poznat, co mělo být zachyceno. Námětem byly různé spíše kuriozní náměty – staré hrobky, historické automobily nebo architektura. Byly to ovšem stále jen prosté záznamy viděné skutečnosti bez výtvarných ambicí.

Skutečná cesta k fotografii Roberta Bogse začala ovšem až daleko později, kdy už první pokusy byly zapomenuty. V devadesátých letech se uměním zabýval pasivně, okouzlen hlavně poetismem, surrealismem nebo architektonickým funkcionalismem. Jak vzpomíná, v té době umělecké fotografy považoval spíše za bytosti nadané nadpřirozenými schopnostmi. Stačil získat maturitu a získat profesi zinkografa v knihtisku, dnes, díky vývoji technologií, naprosto nepotřebnou.

Významným iniciačním mezníkem bylo setkání s portfoliem jistého fotografa, velmi úspěšného, známého svými aranžovanými velmi „selankovitými“ obrázky - a následovalo rozhodnutí: „může-li projít něco takového, pak bych to snad také mohl zkusit."

A zkusil… K rozhodnutí věnovat se plně fotografii a hledání vlastní cesty vedlo další setkání - a to s knihou P. Krále „Fotografie v surrealismu“. Tato kniha, jak říká fotograf, posílila jeho náklonnost k tomuto uměleckému směru i životnímu názoru. Byla to díla

J. Štyrského, J. Severa, Emily Medkové a dalších, která ho vedla k přemýšlivějšímu pohledu hledáčkem kamery,

Dalším důležitým impulsem bylo setkání s brněnským fotografem Davidem Židlickým a legendárním, dnes již zaniklým, fotoklubem Paralaxa. Spolu s Židlickým a několika dalšími fotografy založil další klub, se kterým uspořádali několik zajímavých akcí a dvě výstavy. Ovšem všechny dosavadní „spolkové“ aktivity pomalu zmizely ze scény a Robert Bogs se dál věnuje své fotografii. Ve své tvorbě nezastírá ani okouzlení starou technikou - i jeho fotografie jsou z velké většiny pořízeny starou technikou, která, jak sám říká, „ byla ještě vyrobena z ušlechtilých materiálů a s vážnou tváří“. Starou technikou tvoří většinu dnešních fotografií, které jsou sice těžko zařaditelné, ale neskrývají okouzlení minulem a jeho stopami, které jsou kolem nás na každém kroku, které je ale třeba vidět citlivým okem.

Pavel Vácha

kurátor výstavy


Krásný prostor kavárny v předsálí kina Lucerna je již několik let místem konání zajímavých výtvarných výstav. Od r. 2005 zde v cyklu „Umění na papíře“ představilo mnoho výtvarníků svá díla, např: typografii, grafiku, gumotisk, lept, koláž či kresbu pastelem.

Pro letošní rok dochází k malé změně, ale základní zadání zůstává - všechny práce budou na papíře... jen výtvarná technika se mění. Klasické grafické techniky vystřídají poněkud modernější – techniky fotografické. Letošní výstavní cyklus bude věnován fotografii v co největší šíři jejich možností a technických proměn. Hlavní pozornost bude věnována vlastní specifice fotografie – schopnosti jedinečným způsobem zachytit neopakovatelné okamžiky života a světa kolem nás. A protože sama Lucerna, která se nachází v centru Prahy, byla v mnoha historicky důležitých okamžicích jevištěm mnoha příběhů – objeví se také její sály i její okolí, na fotografiích, které zde vznikly…..

Kurátorem výstavního cyklu bude Pavel Vácha, fotograf, jeden z prvních absolventů oboru umělecké fotografie na pražské FAMU. Jeho fotografie byla vystaveny na desítkách výstav doma i v zahraničí a jsou ve sbírkách mnoha galerií a muzeí.


Palác Lucerna se prezentací výtvarných děl snaží Pražanům i návštěvníkům Prahy představit zajímavé umění a zpříjemnit prostředí kavárny Lucerna.

Zdroj: Tisková zpráva pořadatele.

 

 

Ing. Jiří Heller

Galerie WWG.CZ 


 

 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner