Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Ondřej Prosický - rozhovor - Večer s fotografem

29. 11. 2011

Vážený pane Ondřeji Prosický,

 

ve středu 7. prosince 2011 budete hostem besedního pořadu Večer s fotografem. Osmdesátý čtvrtý večer s významným nebo zajímavým fotografem.. Dlouho dopředu je již skoro zaplněn sál, možná v době publikace našeho rozhovoru bude plno.. Máte trému?

Cítím, že už z podobných akcí nervózní nejsem, rozhodně tomu ale tak nebylo vždy. Až po té, co jsem o fotografování a přírodě začal pravidelně přednášet a pod mým vedením na workshopech prošly první desítky natěšených fotografů jsem se pomalu, jak se říká, otrkal. Snad jen na jaře, poprvé déle před kamerou v televizi, jsem mírnou paniku pociťoval. Na Večer s fotografem se moc těším!

 

Foto: © Ondřej Prosický

Foto: © Ondřej Prosický

 

Jak vlastně probíhá pracovní den úspěšného fotografa divoké zvěře? Ve Vašem případu...

Jsem fotograf divoké zvíře velmi netypický. Stále mě dominantněji živí druhá profese (inženýrská geologie) a proto je pro mě každá cesta do přírody s fotoaparátem svátek, který si dokonale užívám. A je jedno, jestli je to na Šumavě, nebo v mlžném lese Ekvádoru.

Když už jsem venku, mám jasný plán, jaké zvíře (nebo krajinný motiv) a kde budu fotografovat. Tomu pak podřídím vše, vstávání dvě hodiny před východem slunce nebo transport těžké techniky. Pak obětuji dlouhé hodiny tomu, abych zachytil vysněný netradiční moment, v krásném světle a nápadité kompozici. Bohužel, málokdy se to podaří, ale právě to mě na fotografování nejvíce baví, mám pak důvod se do přírody vracet. Vzhledem k tomu, že se mi zatím daří věnovat pouze autorské tvorbě, můžu si fotit témata, která mi přijdou zajímavá.
Mnohem náročnější jsou daleké fotografické cesty, ale to by bylo na dlouhé povídání. Třeba během večer ve vinárně BRESTO.

 

Foto: © Ondřej Prosický

Foto: © Ondřej Prosický 

 

Ti, kdož se s fotografií zvěře setkávají, znají pravděpodobně nejvíce tři jména fotografů.. Bez udání pořadí - Václav Šilha, Rostislav Stach a jméno Vaše.... Jak jste se k této fotografii dostal?

Přírodou jsem byl okouzlený vždy, ale protože jsem na jakoukoli techniku „pako“, fotografování mě nikdy nelákalo. Vždy jsem zvířata pouze kreslil. Až někdy v roce 2003 jsem poprvé potkal kolibříky a začalo mi vrtat hlavou, jestli by jej nešlo nějak vyfotit. Když jsem pak o rok později při cestě po aktivních sopkách v Kostarice poprvé intenzivněji fotografoval i živou přírodu, byl můj osud zpečetěn. Okouzluje mě zaznamenávat chování zvířat. Především proto, že se o nich dozvím věci, které si v žádné knížce nepřečtu.

Nikdy jsem neměl, a i když mi to nikdo neuvěří, stále nemám, ambice to jako fotograf divokých zvířat někam „dotáhnout“. Dělám, co mě baví, trávím čas s fotoaparátem v přírodě a to co je vidět okolo (prodej obrazů, výstavy, fotografické workshopy, články) mi jen hradí část nákladů při fotografování zvířat v tropech.

Stále živě si vzpomínám, jak jsme s Vaškem Šilhou byli v roce 2004 na fotografickém workshopu u Rosti Stacha, nikoho z nás tehdy nenapadlo, jak to dopadne

 

Foto: © Ondřej Prosický

Foto: © Ondřej Prosický

 

V minulém měsíci jste získal ocenění v jedné fotografické soutěži...

Ano. Na popud české Asociace profesionálních fotografů jsem do Bruselu poslal tři své fotografie do soutěže FEP European Professional Photographer of the Year 2011 a překvapivě jsem za první místo dostal cenu Landscape Golden Camera.

Rád bych zdůraznil, že můj vztah k soutěžím je spíše rezervovaný. Fotografie není atletika, aby se v ní měřily síly a zkoumalo se, jestli je tenhle snímek lepší než ten druhý na stole vedle něj. Beru fotografické soutěže pouze jako další z prostředků jak dostat na fotografiích přírodu i k lidem, kteří se o ní nezajímají.

 

Foto: © Ondřej Prosický

Foto: © Ondřej Prosický

 

Jest ocenění to nejdůležitější pro Vás nebo co vlastně považujete za vlastní největší fotografický úspěch...

Jak už jsem naznačil, úspěch ve fotografických soutěžích nepřeceňuji. Vzhledem k tomu, že mě zatím fotografie nemusí nutně živit, stačí mi vlastně jen málo. Největší uspokojení mě přináší to, když se moje fotografie divoké přírody líbí lidem a to nejen těm, kteří se o ní zajímají. Když mě osloví někdo, koho vidím poprvé, a začne dlouze vyjmenovávat, které mé fotografie, třeba i několik let staré, se mu líbí, vím, že ty snímky za něco stojí. Podle mě jsou výjimečné právě ty fotografie, které si člověk zapamatuje. Bohužel při fotografování divokých zvířat, je hodně snímků i dílem náhody a nezbytné dávky štěstí.

V současné době mě nejvíce těší spokojení účastníci fotografických workshopů. Dříve jsem si myslel, že pokud někdo nemá pro fotku cit, nikdo mu nepomůže, ale po těch pár letech cítím, že to smysl má. Jen je potřeba ukázat správný směr a neřešit nesmyslně fotografickou techniku. Nevýhodou těchto akcí může být to, že účastníků nutím svůj pohled.

 

Foto: © Ondřej Prosický

Foto: © Ondřej Prosický

 

A na druhé straně přání, sny?

Přání mám už pár let pouze jedno, chtěl bych, aby se mně a mých blízkých drželo pevné zdraví. Protože jen tak budu mít možnost realizovat některé své, možná nesmyslné, fotografické plány. Jestli s něčím nemám problém, tak je to neustále generování myšlenek, co a jak by šlo fotit a kde je příroda atraktivní, ale ještě ji nikdo nápaditě fotograficky „neuchopil“.

Hodně lidí si myslí, že k fotografování zvířat musí mít fotograf dokonale zvládnutou drahou techniku, spoustu času a vyčerpávající informace o fotografovaném objektu. Netvrdím, že na tom je kousínek pravdy, ale podle mě je nejdůležitější opravdu chtít. Něco si vysnít, vyrazit s teleobjektivem ven a vracet se tak dlouho, dokud ta výjimečná zapamatovatelná fotografie nevznikne.


Děkuji Vám za rozhovor..

A přeji Vám k nadcházejícímu svátku všech Ondřejů úspěch a radost z Vaší činnosti.Jiří Heller

Galerie WWG.CZ


84. Večer s fotografem

Host Ondřej Prosický

Středa 7. prosince 2011 od 19.00

Salónek vinného restaurantu BRESTO

Praha 1, Štěpánská 31

Vstupné 100 Kč.

Ke vstupu nutná potvrzená rezervace zaslaná na můj email.

 

 


Galerie WWG.CZ je mediálním partnerem výstav Galerie ADADEMIC, CZECH PES PHOTO, Galerie ČERŤÁK, aukce NADACE LEONTINKA, akcí v areálu Adventure Golf Horní Bezděkov a dalších kulturních aktivit...


Ondřej Smeykal - DIDGERIDOO SOLO - Předvánoční akustický koncert

Novoměstská radnice v Praze, Karlovo nám. 1, Praha 2

Sobota 3. prosince 2011 od 20.00 hodin...

Hosté - zpěvačka FENG a Alan Vitouš s obřím rámovým bubnem a dalšími zvukostrojky..

Limitovaný počet míst - následná AFTERPARTY ve vinárně BRESTO - vstupenky zde..

 

Ondřej Smeykal - didgeridoo solo

 


 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner