Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Na slovíčko - Michal KUPSA - o výstavě fotografií z Banátu

09. 07. 2009

 

Vážený pane Kupso,

v Proseči u Skutče bude zahájena výstava fotografií sedmi eských autorů z rumunského Banátu... Jedním z nich jste i Vy. Jak vznikla tato kolekce? Ze společné cesty na pozvánce jmenovaných osob nebo na základě ostupných fotovýprav jednotlivých autorů?

Jená se o fotografie ze samostatných fotografických výprav. Navzájem se ani moc neznáme, spojila nás víceméně náhoda a osoba hlavního organizátora. Úzcespolupracuji pouze s Ivo Dokoupilem, který je mým dobrým kamarádem a také činovníkem nadace Člověk v tísni, se kterou také občas spolupracuji.

 

Rumunský Banát - Foto: © Michal Kupsa

 

Proč právě rumunský Banát? Není to téma již obrazově popsané Karlem
Cudlínem, Tomki Němcem a dalšími českými dokumentaristy?


Banát mám prostě rád, jezdím tam už asi 15 let, i když intenzivněji tam otografuji až poslední dobou. Myslím, že tamní atmosféra je téměřnevyčerpatelná a určitě tam je pořád co fotit a dlouho ještě bude. Navíc ktomu každý přistupuje jinak, takže fotografie různých autorů jsou a budourůzné, i když jsou ze stejné oblasti. Já osobně mám v Banátu rád hlavně jaro  podzim, kdy je tam příjemné počasí a panuje větší poklid oproti létu.

 

Rumunský Banát - Foto: © Michal Kupsa

 

Jak se liší soubory vystavujících autorů?

Jak jsem řekl před chvílí, je to otázka přístupu. Někoho více zaujme krajina, někoho místní lidé nebo třeba zvyky a tradice, někdo si zase vezmez každého něco. Tím, že je na výstavě několim autorů společně, tak vzniká jakýsi průřez možnostmi pohledu na Banát a návštěvník ho tak může vnímat zrůzných úhlů pohledu.

 

Rumunský Banát - Foto: © Michal Kupsa

 

Chystáte nějakou další společnou výstavu?

Společnou výstavu o Banátu jsme již realizovali loni v Praze právě s Ivo Dokoupilem, pod hlavičkou nadace Člověk v tísni a na konec tohoto rokuplánujeme další opět do Prahy. Tentokrát však bude tématem Podkarpatská Rus, de nadace v současné době pracuje na podpoře turistického ruchu. Budují seturistické značky, rozvíjí se možnosti ubytování a chystá se vydání turistické mapy v češtině. V podstatě se tu zúročují právě zkušenostinačerpané v předchozích letech v Banátu.

 

Rumunský Banát - Foto: © Michal Kupsa

 

Chtěl byste cokoliv k této výstavě nebo k pracem jednotlivých autorů ještě
dodat?


Určitě bych všechny rád na tuto výstavu pozval a nejen to, pokud je téma sloví, tak bych je rád pozval i do samotného Banátu. Je to opravdunevyčerpatelná studnice fotografických témat v krásné přírodě a mezi milými lidmi. Rumunsko je dnes již součástí EU a proto je cestování bezproblémové,jazyková bariéra v Banátu neexistuje a k dispozici je v českých vesnicích i
slušné ubytování a k mání jsou i české turistické mapy. Další případné informace o Banátu najdete na : http://www.banat.cz/

 

Rumunský Banát - Foto: © Michal Kupsa

 

Některé moje fotografie pak najdete zde :
http://www.michalkupsa.cz/gallery.php?gal=24

Děkuji za možnost prezentace výstavy a zdravím příznivce Banátu.Děkuji Vám...

Jiří Heller
Galerie WWG.CZ...

 

 

Foto. © Michal Kupsa

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner