Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Na slovíčko - Hana RŮŽIČKOVÁ - Švýcarsko - Cestopis ve fotografii

18. 05. 2009

Hana Růžičková poskytla před křestem nové knihy "Švýcarsko - Cestopis ve fotografii" rozhovor Novinkám Galerie WWG.CZ. Křest se koná v pondělí 1. června 2009 v Paláci knih LUXOR. Kmoty knihy budou Pavel Bém, Jiří Heller, Jiří Kolbaba a Alena Koukalová....

 

Hanko, po vydání Tvé knihy "Švýcarsko - Cestopis ve fotografii" jsem slíbil návštěvníkům a čtenářům Novinek tvorbu rozhovoru s Tebou.... 

V dnešní den, ano právě dnes, bych rád slib naplnil...

 

Švýcarsko - Cestopis ve fotografii - Hana Růžičková

 

Jako mnoho profesionálních fotografů v České republice i v zahraničí jsi vystudovala zcela jiný obor... Jmenovat můžeme např. krajináře Jiřího Havla, dokumentaristu Jaroslava Kučeru nebo Mistra Jana Saudka.. Co jsi, prosím, vystudovala ty?

Ano, je pravda, že mé studium nijak nesouviselo s fotografií. Snad jen tím, že se též týkalo techniky a to té „elektrické“. Vystudovala jsem gymnázium, kde jsem se specializovala na počítače a programování a poté ekonomický obor a marketing na fakultě elektrotechnické ČVUT.

 

Co nebo kdo Tě přivedl k fotografii?

Cestování. A proto i to spojení „cestovatelská fotografie“, které se věnuji.

Po dokončení vysoké školy jsem většinu času trávila organizováním veletrhů a výstav a nikdy by mne nenapadlo, že se někdy budu věnovat fotografii. Musím však přiznat, že jsem několikrát přemýšlela nad tím, že to je velmi zajímavý kreativní obor, který by mne mohl bavit. Ale vždy mi to připadalo tak vzdálené a nedosažitelné… A pak jsem začala pracovat v týmu organizátora našeho největšího veletrhu o cestování a dovolených a najednou jsem se ocitala ve vzdálených zemí. No nefoťte tu nádheru, jinou kulturu, fascinující přírodu, odlišnou architekturu. A tak přišlo i vytoužené Peru, kde jsem po týdnu „odhodila“ kapesní Olympus a „ukradla“ příteli jeho zrcadlovku Minolta (že ten objektiv má zoom a co je zoomování mi bohužel vysvětlil až po přeletu nad planinou Nazca). Naučila jsem se používat automatické programy s tím, že nic víc stejně nikdy nepochopím. Po návratu domů jsem na delší dobu onemocněla. Naštěstí. Ponořila jsem se do chytrých fotografických knih a objevila taje clony, závěrky, doby expozice, ISO, ohniskové vzdálenosti, tvorby kompozice a mnoho dalšího. A už se to nedalo zastavit…

 

Jaké byly Tvé fotografické začátky, kde nastal ten zlom, že jsi si řekla, budu fotografkou....

Záhy po návštěvě Peru se nade mnou přítel „slitoval“ a koupil mi kinofilmovou zrcadlovku Canon EOS 300V, kterou jsem si následně poprvé vyzkoušela při objevování Thajska na jaře 2003. Pak přišlo Maroko, Maledivy, Srí Lanka a další země. A já se zamilovávala čím dál tím více. Obrovský, nejen pracovní tlak ze strany mého zaměstnavatele, moje vyčerpanost a rostoucí nespokojenost se situací v dané firmě ve spojení s novou fotograficko-cestovatelskou láskou způsobily, že jsem opustila veletrhy, manažerskou pozici a vydala se na nelehkou dráhu autorské tvorby.  

 

Hana Růžičková

 

Nu a právě teď nastává okamžik pro zásadní otázku... Co bylo příčinou rozhodnutí české fotografky vytvořit literárně fotografické knihy o Švýcarsku?

Tak knihu jsem zatím napsala pouze jednu, ale věřím, že další budou následovat :=) Rozhodnutí vytvořit fotograficko-cestovatelskou publikaci souviselo s jiným, zásadnějším rozhodnutím: vytvořit autorský projekt o Švýcarsku. Když jsem se totiž vrátila s bohatým fotografickým materiálem z této nádherné evropské země, zjistila jsem, že na našem trhu o Švýcarsku neexistuje žádný cestopis, fotografická kniha, kalendář….Tak tento projekt zahrnoval již několikrát zveřejněnou výstavu 12 TVÁŘÍ ŠVÝCARSKA, stejnojmenný kalendář pro r. 2008 a vyvrcholil právě vydanou knihou ŠVÝCARSKO – CESTOPIS VE FOTOGRAFII.

 

Slíbil jsem rozhovor o tvorbě knihy... Jaké úkoly a v kterých místech časové osy se nacházely?

Vždy se snažím tvořit věci nově, i když to jsou notoricky známé záležitosti jako právě kalendář nebo kniha. A hned od začátku jsem věděla, jak kniha bude vypadat. Každá dvoustrana bude o jednom místě ve Švýcarsku, které jsme navštívili. Vždy bude obsahovat náš osobní příběh z toho místa, fakta a zajímavosti o dané lokalitě a hlavně mnoho fotografií a dobře popsaných. Naprosto totiž nesnáším, když jsou u článků či v knihách fotografie nepopsané a člověk vlastně neví, co na nich je, či dokonce – nedej bože – se nachází úplně někde jinde, než je text, který se k nim vztahuje a člověk musí úporně listovat a dohledávat… pokud na to vůbec má energii a chuť. Design tedy byl jasný. Rovněž tak rozměr knihy, určený přesně tak, aby vyhovoval navrhovanému grafickému pojetí. A s touto jasnou představou jsem hodlala naplnit druhou jasnou představu – prestižního vydavatele. A podařilo se hned napoprvé. Ačkoli moje kniha nezapadala svou grafikou ani rozměry do jejich cestovatelské edice Lidé a země, zjevně se můj návrh Mladé frontě zalíbil natolik, že s vydáním knihy souhlasili. A pak nastaly měsíce psaní příběhů, dohledávání informací, výběru fotografií, tvoření designu každé strany a také shánění partnerů. Následovala výroba knihy u nakladatele, na které jsem velmi aktivně spolupracovala, vše si pečlivě hlídala… no a výsledek můžete vidět v knihkupectvích.

 

Hana Růžičková - Švýcarsko - Cestopis ve fotografii

 

Úkony, které popisuješ, si vyžádaly ne desítky, ale stovky hodin práce... Kdo tyto aktivity financoval?

Ano, pokud bych to počítala na čistý čas, tak mě práce na knize a další záležitosti kolem ní jistě vyšly tak na rok práce. Jak jsem zmínila, musela jsem získat partnery publikace, bez kterých si může dovolit vytvořit knihu pouze autor rentiér nebo ten, kdo má psaní čistě jako svého koníčka k hlavní pracovní činnosti. Tedy pokud není Viewegh či J. K. Rowlingová. Ti mají navíc tu výhodu, že jim k napsání knihy stačí stůl, židle, počítač a fantazie. Já musela cestovat po drahé zemi, kde jsem utratila desítky tisíc korun, používat drahou fotografickou techniku… Samozřejmě jsem od nakladatele dostala i drobný autorský honorář. Vlastní výrobu knihy – úpravu fotografií pro tisk, grafické zpracování, tisk a knihařské práce pak již samozřejmě financoval nakladatel.

 

Nastaly při tvorbě knihy nějaké chvíle, kdy jsi si řekla, tak a dost, končím, ať si to dodělá někdo jiný?

Vlastní tvorba knihy mne ohromně bavila, i když byly samozřejmě i okamžiky, kdy mi to zrovna nešlo. Často jsem chodila do postele třeba kolem třetí, půl čtvrté ráno a kolem deváté zase již vstávala. Únava se projevovala, ale nikdy jsem ani nepomyslela, že bych knihu vzdala. Nejhorší pro mne ale bylo, že doba získávání partnerů knihy se přesně kryla s dobou, kdy se mediálně začala velmi propírat celosvětová krize. Bylo to jako nekonečná sinusovka, která však má svůj deadline a já v okamžicích velkého vyčerpání propadala myšlenkám, že to vzdám. Ale vždycky jsem si nakonec řekla, že mě v tom pán Bůh jistě nenechá. A nenechal :=)

 

Jaké naopak byly příjemné chvíle? Z čeho jsi se radovala?

Velkou radost jsem měla z tvorby samotné. Bylo úžasné, jak jsem se rozepisovala čím dál tím více, čtivěji. Bohužel to pak mělo za následek, že jsem musela totálně přepsat první kapitoly. Další ohromná radost bylo získání všech partnerů a vědomí, že člověk nepracoval zadarmo. Následující, snad největší radost, byla držet knihu v ruce. Pocit „je hotovo, kniha je tady, zvládla jsem to“. A nyní mne velmi těší ohlasy na ni, od médií i čtenářů, které oceňují právě to zpracování, jež jsem vymyslela, krásné fotografie, knihu jako celek… A úžasným bonusem pro mě bylo pozvání od paní Jany Klusákové do pořadu Nad věcí na Radiožurnálu. Prý ji kniha tak zaujala, že se rozhodla se mnou uskutečnit hodinový rozhovor.

 

Pokud se ohlédneš zpětně, pro knihu jsi připravila její kompletní obsah - texty i fotografie, vtiskla jsi jí grafickou podobu... Neuvažuješ třeba o tom, že bys další svoji knihu i zalomila v grafickém programu, abys měla vše pod kontrolou?

Tak přesně tyhle úvahy jsem měla už v okamžiku, kdy jsem připravovala kalendář 12 TVÁŘÍ ŠVÝCARSKA pro rok 2008. Jsem perfekcionista a tak mám tendence si co nejvíce věcí dělat či zajistit sama. Ale pak jsem si řekla, že přeci nemohu zvládat všechno, že raději chci mít více času na tvorbu samotnou a pak třeba na marketing a obchod, které jsou také mojí parketou. Ale když tak o tom přemýšlím… Nevíš o nějakém kurzu „jak pracovat v InDesign“? :=)

 

Klasická otázka.. Jak jsi spokojena s kvalitou tisku?

V každém tištěném médiu se samozřejmě sem tam objeví nějaký šotek, ale celkově v tomto musím Mladou frontu a její tiskárnu Europrint opravdu pochválit. Na trhu je mnoho fotografických publikací a kvalita tisku mé knihy je jistě nadstandardní a to i v rámci dané edice, což mi potvrzují ohlasy kolem mne. Určitě je to ale i velmi kvalitním zpracováním fotografií, za kterým stojí skvělý grafik Zdeněk Chobot, se kterým jsme snímky pečlivě a dlouho připravovali k tisku.

 

Kniha vyšla v měsíci březnu 2009, od té doby se prodalo více než tisíc výtisků... to je úspěch... Uvažuješ o dalším pokračování knihy?

V okamžiku vydání knihy bylo již de facto prodáno na 1000 kusů. Publikace je totiž ideálním firemním dárkem pro společnosti, jejichž nabídka či původ souvisí se Švýcarskem a které chtějí hodnotný dárek pro své partnery či klienty. K tomu připočti prodej v obchodech… jo, jsem spokojená. Z reakcí kolem sebe a zájmu o knihu mám velmi dobrý pocit, který mi dává naději, že by pokračování mohlo mít smysl. V knize je navíc zmapována přibližně polovina Švýcarska a tak ta druhá čeká na „objevení“ :=) Pokud budu mít náležitou podporu, získám pro ni partnery a bude ve stejném designu a kvalitě jako první díl, určitě ráda její druhý díl vytvořím.

 

A což takhle třeba "Čína - cestopis ve fotografii"?

:=) Jasně, proč ne. Ale Čína teprve čeká na mé objevení. Mou srdeční záležitostí je Peru a okolní státy. Mnoho materiálu mám také z Maroka. Určitě chci vytvořit publikace i o dalších zemích, budou-li pro to vhodné podmínky a získám rozumnou podporu. A už také vím, že bych je ráda udělala v podobném duchu jako ŠVÝCARSKO - CESTOPIS VE FOTOGRAFII. Což neznamená, že nepřijdu třeba i s něčím novým :=))

 

Děkuji Ti za rozhovor....

 

Jiří Heller

Galerie WWG.CZ

 

 

Další informace a objednávka knihy: Hana Růžičková - www.photoexpo.cz

 

 

 


 

 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner