Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 
Vinárna, kavárna a restaurant BRESTO
ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

10. 05. 2019

Výstava navazuje na projekt s názvem Hmotnost, který se mapováním výtvarných děl na ČVUT zabýval. S nápadem přišli mladí entuziastičtí doktorandi z Katedry architektury Fakulty stavební a z Fakulty architektury ČVUT v Praze, kteří pak projekt pod vedením doc. Ing. arch. Lenky Popelové, Ph.D. realizovali. Projekt upozorňuje na samotnou kvalitu děl, jejich dnešní stav, ale také na nutnost jejich údržby a ochrany ze strany univerzity.


Jsme přesvědčeni o významu umění ve veřejném prostoru, navíc v prostorách kampusu, kde se rodí a jsou prostředím ovlivňovány nové generace studentů. Kvalita a vnímání veřejného prostoru jde ruku v ruce s kvalitou, stavem a vnímáním uměleckých děl. Myslíme si, že je pravý čas na změnu jejich vnímání, tak i na změnu jejich stavu“ říkají hlavní řešitelé projektu Ing. Arch Marek Mach a Mgr. Veronika Vicherková a dodávají: „Tímto projektem se chceme připojit k projektům jako jsou Vetřelci a volavky, Nádech výdech nebo Praha brutálně krásná, které podobným způsobem upozorňují na zapomenuté kulturní hodnoty z minulých dob. Rádi bychom tímto přispěli i do obecné diskuze o údělu a smyslu umění ve veřejném prostoru.“

 

Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

 

Řešitelé přizvali do svého týmu i zkušeného fotografa Miloše Sedláčka, jehož úkolem bylo výtvarná díla dejvického kampusu zdokumentovat. „Dokumentace uměleckého díla nemůže být jen popisem zevní podoby díla, musí vyjadřovat i jeho ducha a charakter“ - to je Sedláčkův názor a přístup, se kterým na daném zadání pracoval. Fotografická profesionalita v tomto případě spočívá v respektu k charakteru zobrazovaného díla a k záměru, se kterým bylo dílo vytvářeno, aniž by se fotograf vzdával osobitého pohledu a autorského přístupu. Fotografie umělecké artefakty představují po všech stránkách. Představují jejich podobu, jejich obsah, jejich sdělení i smysl jejich umístění ve veřejném prostoru.

 

Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusuFoto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

 

To jsou vlastnosti, které dávají oprávnění vystavit tento fotografický soubor i v prostředí, kde jsou zobrazovaná díla umístěna. Výstava tak své návštěvníky upozorňuje na nevšední díla, která v každodenní všednosti míjejí bez povšimnutí. Vernisáž výstavy zjevně přitáhla pozornost nevšedně velkého množství zejména mladých lidí, studentů Fakulty stavební i okolních fakult, kteří se zahájení výstavy zúčastnili.

 

Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

Foto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusuFoto: © Miloš Sedláček - Výtvarné dílo v dejvickém kampusu

 

Výstava v Galerii FSv na Fakultě stavební ČVUT potrvá do poloviny května. Jejím kurátorem je doc. Akad. mal. Vratislav Ševčík.

 

 http://hmotnost.cvut.cz/, Facebook - @hmotnost, Instagram - @hmotnost.cvut

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEIVAROZA - Výrobky od Zrcadla

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR ArtMagazin.euNikonClub Česká republika - Filip Molčan

WELLNESS BOOK

Provozovatel galerie

Mediální partner