Vyhledávání

Sloupec reklamy
Když cvakne spoušť - prezentace profesionálních i zájmových fotografů
 

ENZO
Jaroslav Špulák - hudební kritik a spisovatel
 
 
  
Adventure Golf Horní Bezděkov 

89. Večer s fotografem - Pavel Krásenský - Makrofotografie

05. 06. 2012

Vážený pane Pavle Krásenský,

dne 6. června 2012 se potkáme v salonku vinného restaurantu BRESTO ve Štěpánské ulici.
Rád bych Vás ještě před besedou v rámci „Večerů s fotografem“ požádal o představení se návštěvníkům Galerie WWG.CZ....

Večer s fotografem - Pavel Krásenský - makrofotografie

 

Jaké jsou Vaše první vzpomínky na dětství?
Pamatuji si, že jsem jako dítě mnoho času trávil v přírodě a vzhledem k tomu, že jsem bydlel na sídliště, tak jsem neustále hledal cestu do nejbližšího lesa, na nejbližší louku nebo k nějakému tomu rybníku. Většina mých vrstevníků se nudila posedávajíce někde na schodech baráku. Já jsem měl stále chuť poznávat vše nové a již od mládí jsem si vše poctivě zapisoval do nejrůznějších deníčků a je docela zábavné se po těch  letech k některým poznámkám vracet.

Foto: © Pavel Krásenský

Jak jste se dostal k fotografování?
K fotografii mě vlastně přivedl můj koníček, kterým je entomologie. Více než čtvrt století se věnuji sběru bezobratlých a tak netrvalo dlouho a řekl jsem si, že by bylo fajn některé brouky zvěčnit na fotografiích. Postupem času se stal z fotografování koníček, který občas vítězí i nad samotnou entomologií. Preparovaný hmyz tak nahrazují digitální fotografie a více než místo v entomologických krabicích se mi zaplňuje hadr disk v mém počítači.

Foto: © Pavel Krásenský


Můžete popsat svůj všední den?
To je docela složité, protože vlastně každý den je nevšední. Ale když vezmu všední pracovní den tak ten začíná již po páté hodině, kdy se budím. Následují pracovní povinnosti zoologa v Podkrušnohorském zooparku v Chomutově a většinou návrat domů, kde mě čeká spousta práce. Většinou mám rozepsaných několik článků, které se snažím dávat dohromady a to mi většinou zabere celý podvečer. Když děti usnou, mám čas i na preparaci nasbíraného materiálu, většinou z několika posledních měsíců. Zapisuji faunistické údaje, preparuji a mezi tím stačím i upravit nějakou fotografii, nebo odpovědět na některý z emailů, který mi v průběhu dne uvízl ve schránce. Spát chodím kolem půlnoci a po podobném dni usínám okamžitě.

Foto: © Pavel Krásenský

Foto: © Pavel Krásenský

A nevšední?
Nevšední jsou především víkendy a dny, kdy si vezmu volno a vyrazím někam do přírody. I ve dnech volna vstávám velmi brzo. Většinou již několik dní dopředu plánuji kam se podívám a když padne rozhodnutí vyrážím časně z rána na zvolené místo. Většinou mám zcela jasno na co vlastně jedu a mezi ty nejúžasnější zážitky patří lov blanokřídlých, přesněji řečeno zlatěnek. Většinou jedu na nějakou písčitou stepní lokalitu, kde hledám dospělce těchto úžasných vosiček. Připravím si fotoaparát do pohotovostní polohy, tedy sestavím vše tak abych mohl hned fotografovat. Když najdu místo, kde se zlatěnky vyskytují, setrvám tam i několik hodin. Zlatěnky jsou úžasní tvorové, kteří jsou aktivní jen za teplého a slunečného počasí a tak je jejich lov poměrně náročný. Když vidím nějakou zajímavou situaci, nebo zajímavý a atraktivní druh tak jej vyfotografuji. Samozřejmě sbírám zlatěnky pro vědecké účely, ale několik si jich nechám i živých pro další případné fotografování doma. Po příchodu domů je na několik minut umístím do chladničky a většinou již za tmy je fotografuji na podkladu, který si vždy beru z místa, kde je sbírám.

Foto: © Pavel Krásenský

Co považujete za svůj největší úspěch v oblasti umělecké fotografie?
Nevím, zda se dá v mém případě hovořit o umělecké fotografii, takové ambice asi úplně nemám. Jde o vědeckou fotografii, která ukazuje svět hmyzu tak jak ho většina lidí nikdy neviděla a pravděpodobně v přírodě ani neuvidí. Za své úspěchy určitě považuji to, že se mé fotografie objevily např. v Atlasu blanokřídlých, kde jsem fotografoval například právě zlatěnky. Hodnotit úspěch není snadné. Většinou vzhledem k tomu, že se věnuji i entomologii, nemám čas se účastnit fotografických soutěží a spíše jsem členem hodnotících komisí.

Foto: © Pavel Krásenský

Foto: © Pavel Krásenský

Jsou nějaké fotografické oblasti, kam Vám není přáno vstoupit?
Myslím, že jsem si vyzkoušel snad vše a určitě zůstanu u makrofotografie, která mi přináší mnohem víc než jen pocit z dobré fotografie.

Foto: © Pavel Krásenský

Foto: © Pavel Krásenský

Jaké je Vaše aktuální největší přání v oblasti záznamu obrazu?
V posledních měsících koketuji s myšlenkou více natáčet digitální kamerou. Jako impuls byla koupě nového fotoaparátu, který umožňuje záznam videa v kvalitě Full HD. Rád bych natočil symbiotické vztahy mezi mravenci a jinými bezobratlými. Před pár dny jsem se vrátil z Maroka, kde jsem tyto bizarní a neuvěřitelné tvory fotografoval. Podařilo se mi pořídit pár unikátních fotografií a tak věřím, že se mi snad podaří natočit nějaké zajímavé záběry i kamerou.

Foto: © Pavel Krásenský


Děkuji Vám za rozhovor.
Těším na setkání s Vámi a obdivovateli Vašich snímků na besedě ve Štěpánské ulici.

Jiří Heller
Galerie WWG.CZ


 

Partneři galerie

 Centrum FotoŠkoda

FOMEI

OLYMPUS

Mediální partneři

  Asociace profesionálních fotografů ČR 

 

Provozovatel galerie

Mediální partner